Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie

23. 6. 2008

 Westík je velmi oblíbené plemeno pocházející ze Skotska, přesněji ze západní skotské vysočiny, kraje skalnatého a drsného. Jeho historie není zcela jasná. Všechna čtyři plemena pocházející ze Skotska – kern teriér, skye teriér, skotský teriér a WHWT byla chována jako lovecká ve smečkách, a byla tudíž i mezi sebou podle vkusu chovatele křížena.

Zbarvení těchto psů bylo různé. Převážně však byli tmavé barvy. Ojediněle se vyskytovali i  jedinci světlé barvy – žluté až bílé. Tato štěňata však byla z chovu ihned vyřazována, protože byla považována za nevhodná k lovu.

   Teprve nehoda při lovu, která se stala plukovníku Malcolmovi z Poltallochu, když z důvodů špatné rozeznatelnosti nešťastnou náhodou zastřelil svého nejlepšího rezavého psa, jej přivedla k myšlence se soustředit výlučně na chov bílých nízkonohých teriérů, snadno viditelných v nepřehledné krajině. Koncem 19. stol. předvedli Malcolmovi svůj chov na první psí výstavě.

Tito bílí teriéři, nazýváni jako teriéři z Poltallochu, se brzy stali velmi uznávanými a plukovník Malcolm byl chápán jako otec plemene. V roce 1904 byl založen klub chovatelů WHWT a jeho předsedou se stal vévoda z Argyllu. V roce 1907 bylo nově vzniklé plemeno oficiálně uznáno anglickým Kennel clubem.

   Popularita líbivého westíka začala rychle stoupat. V průběhu necelého století se stal oblíbeným plemenem  na celém světě, avšak Anglie zůstává jeho domovem.